piątek, 18 stycznia 2013

Miłoszewski Zygmunt Uwikłanie


Tytuł: Uwikłanie
Autor: Zygmunt Miłoszewski
seria/cykl wydawniczy: Teodor Szacki tom 1, Mroczna Seria
wydawnictwo: W.A.B.
data wydania: 2007 
liczba stron: 328

Dobry, polski kryminał. Fantastyczna postać prokuratora Szackiego! Już się cieszę na drugi tom. Polecam nawet tym, którzy gardzą kryminałami! Ten akurat warto przeczytać!

Pomysł na kryminał dobry, wplątanie osób z innej tajemniczej afery, jako zwrot akcji też. Samo zakończenie zaskakujące, ale nie surrealistyczne. Najbardziej zaintrygowała mnie ta terapia. Pacjenci wczuwają się w rodzinę uczestnika terapii, nie dostają żadnych skryptów, scenariuszy – nic. Uczestnik, załóżmy pan X, ustawia rodzinę, pan Y będzie ojcem, pani Z matką itp. Kolejni uczestnicy, pan Y, pani Z … itp. wczuwają się w role tej rodziny i przeżywają to, co grani przez nich ludzie. Do końca nie mogę pojąć jak działa to w rzeczywistości, ale metoda wydaję mi się naprawdę ciekawa! Jak mozna sie w czuć w uczucia innej osoby niewiele wiedząc o niej. Wymyślona została przez Berta Hellingera jako “Metoda ustawień rodzinnych”. Więcej o jego metodzie można poczytać w internecie.
Książkę "łykneła" w dwa popołudnia, ciężko się od niej oderwać, pochłania bez reszty takze uważajcie -  lepiej zacząć czytać gdy wiadomo że nikt nam nie przeszkodzi."Jeden z pacjentów znanego psychiatry, biorący udział w kontrowersyjnej terapii ustawień, ginie tuż po niej. Czy powodem morderstwa mogło być pole negatywnych emocji, jakie się podczas niej wytworzyło między uczestnikami? Czy może był to zwyczajny mord na tle rabunkowym? Policja proponuje proste rozwiązania. Jednak intuicja nie zawodzi charyzmatycznego, białowłosego, dociekliwego prokuratora.
Teodor Szacki ramię w ramię z zaprzyjaźnionym policjantem prowadzi sprawę; z jednej strony bezkompromisowy, trzyma się ściśle kodeksów, z drugiej między literami prawa potrafi dostrzec człowieka i dramat jego losu.
Szacki odkrywa, że terapia ustawień może być niebezpieczną grą z emocjami, a nawet życiem pacjentów. W tej sprawie nie będzie prostych rozwiązań. Śledztwo okaże się żmudne, a zbrodnia niemal doskonała. Na wyjaśnienie zagadki warto jednak czekać. Szacki wpadnie wreszcie na ślad „upiorów” z przeszłości, które zaplanowały morderstwo. Tytułowe uwikłanie dotyczy wszystkich: ofiary, mordercy, nawet prokuratora. Wszyscy zresztą, zgodnie z teorią wybitnego psychiatry Berta Hellingera, na którą w powieści powołuje się Miłoszewski, jesteśmy uwikłani.

Na motywach powieści zrealizowany został film w reżyserii Jacka Bromskiego, w którym akcja przenosi się do Krakowa, terapia odbywa się na zamku w Przegorzałach, a dociekliwym urzędnikiem jest pani prokurator, Agata Szacka. W filmowym Uwikłaniu zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz