sobota, 27 kwietnia 2013

Szaliczek z warkoczem

Witam
I oto udowadniam ze druty nie są straszne. Moja pierwsza robótka na drutach. Szaliczek z warkoczem
wzór z tej strony

DROPS Neck warmer       

Szaliczek z Dropsa/Szyjogrzej

Materiał: Drops Alpaca, 50g/166m,  podwójną nitką, druty na żyłce 4mm, 19 oczek i 25 rzędów dżersejem = 10 x 10cm.
Oczka brzegowe przerabiamy z każdej strony na prawo.
Dodawanie oczek: oczka dodajemy jako narzut za oczkiem brzegowym na początku rzędu lub przed oczkiem brzegowym na końcu rzędu, w następnym rzędzie czyli  z lewej strony narzut przerabiamy od tyłu, żeby nie powstała dziurka.
Odejmowanie oczek: robimy 2 oczka razem za oczkiem brzegowym lub przed oczkiem brzegowym na końcu rzędu.

Na druty 4mm, podwójną nitką nabieramy 15 oczek, robimy 2 rzędy francuskim wzorem. Następnie robimy zgodnie ze schematem M.1 (= 13 oczek) i po jednym oczku brzegowym z każdej strony. Jednocześnie dodajemy z każdej strony po 1 oczku w co 2-gim rzędzie, 6razy = 27 oczek. Dodane oczka przerabiamy z prawej strony jako lewe, czyli 1prawe (jako brzegowe), teraz lewe, teraz warkocz zgodnie ze schematem M.1), oczka lewe i 1 prawe. Na wysokości 65 cm zaczynamy spuszczać po 1 oczku z każdej strony w co 2-gim rzędzie, 6 razy =15oczek, robimy 2 rzędy wzorem francuskim i  zamykamy oczka.
Nabieramy wzdłuż szaliczka jakieś 342 - 366 oczek (ilość podzielna przez 3). Ja nabierałam oczka w każdym rzędzie. Robimy 1 okrążenie oczka lewe i 1 okrążenie oczka prawe. Następnie robimy ściągacz 2 oczka prawe, 1 lewe. Na wysokości 2 cm w co drugim lewym oczku zrobimy 2 lewe (2p, 2le, 2p, 1le...). Na wysokości 3 cm w pozostałych lewych oczkach zrobimy 2 lewe (= ściągacz 2p, 2le, 2p, 2le). Na wysokości 5 cm w każdej grupie oczek lewych wyrobimy jeszcze 1 lewe i będzie ściągacz 2prawe, 3lewe. W następnym okrążeniu luźno zakończymy wszystkie oczka. Zrobić kwiatek na szydełku z jakimś zapięciem.
- z prawej strony oczka prawe, z lewej strony oczka lewe- z prawej strony oczka lewe, z lewej strony oczka prawe- 3 oczka przełożyć na zapasowy drut z tyłu robótki, 3 oczka prawe, 3 oczka prawe z zapasowego drutu - 3 oczka prawe przełożyć na zapasowy drut z przodu robótki, 3 oczka prawe, 3 oczka prawe z zapasowego drutu.1 komentarz:

  1. zapraszam do siebie po nominację, jeśli masz ochotę :-)

    OdpowiedzUsuń